„Biografia”

Piotr Kuźniak, urodził się w Poznaniu 15 kwietnia 1948r.
Wokalista, multiinstrumentalista (gitara, organy, syntezatory, perkusja, akordeon, skrzypce, git. basowa), kompozytor i aranżer. Posiada własne studio nagraniowe. Pierwszy kontakt z instrumentem to 1953r, w którym rozpoczyna kurs gry na akordeonie. Już w 1954 roku nagrywa dla potrzeb programu drugiego polskiego radia, solo na akordeonie z orkiestrą akordeonistów kapelmistrza Zygmunta Woźniewicza.

Od roku 1956 do 1962 grając na akordeonie, z siostrą Małgorzatą grającą na cymbałkach i marakasach, występował w programach Telewizji Poznań. Można było ich oglądać w programach „Klub pijących tran” i „Spotkania z Kajtusiem”.
Byli również zapraszani na liczne imprezy dziecięce, organizowane przez Estradę Poznańską.
Wychowanek chóru prof. Stefana Stuligrosza „Poznańskie Słowiki” Filharmonii Poznańskiej.

Od 1957r do 1963r. Był solistą chóru i uczestniczył w licznych wyjazdach zagranicznych. Brał udział również w nagraniu płyty „Poznańskie Słowiki Śpiewają”.

W 1962 r startował w kategorii duety-tercety na festiwalu „Szukamy Młodych Talentów” w Szczecinie, gdzie w tej kategorii z zespołem, zajmuje pierwsze miejsce. Tam też spotyka Czesława Wydrzyckiego (Niemena), który znalazł się w złotej dziesiątce jako wokalista-solista. Od tego czasu nawiązała się znajomość z wielkim (jak to uważa P.K.) artystą.

W 1963r. zakłada zespół big-beatowy „Szafiry” w którym to na początku grają koledzy z Technikum Łączności nr 4 w Poznaniu, do którego uczęszcza, później jednak dobiera bardziej utalentowanych muzyków z różnych szkół poznańskich. Zespół ten akompaniował grupie wokalnej „Pogodynki” prowadzonej wówczas w TŁ przez profesora śpiewu Jerzego Daberta. W 1965r angażuje do zespołu „Szafiry” zdolną piosenkarkę Annę Szmeterling.
Zespół jest angażowany na różne koncerty przez Estradę Poznańską, jednocześnie gra w klubie młodzieżowym „Kwadrat” 2, 3 razy w tygodniu. Absolwent TŁ nr4 a później Studium Nauczycielskiego na wydziale: Wychowanie Muzyczne. W 1967r bierze udział w „Festiwalu Muzyki Nastolatków” we Wrocławiu z zespołem wrocławskim „Nastolatki” (później „Homo Homini”). Zespół zajął drugie miejsce.(pierwsze miejsce zespół „Skaldowie”).

W 1968r tworzy zespół „Manufaktura Czterech Dyrektorów” (grając na skrzypcach elektrycznych i gitarze w składzie: Janusz Maślak perk, Henryk Tomczak git. bas, później zesp. „Turbo”) , który na festiwalu muzyki underground zajmuje pierwsze miejsce.
Za namową Anny Szmeterling (Jantar) w 1969r rozpoczyna współpracę z zespołem „Waganci” Jarka Kukulskiego.
W tym samym roku nagrywa jedyną zresztą płytę z zespołem „Waganci” z przebojem „ Co Ja w Tobie Widziałam”. W tym samym roku zespół występuje na festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
W 1970r zespół „Waganci” gra i śpiewa na festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Po rozpadzie zespołu, Piotr Kuźniak wyjeżdża na kontrakt Polskiej Agencji Artystycznej „Pagart” do krajów skandynawskich. Występuje z różnymi zespołami polskimi, również z artystami zagranicznymi, piosenkarką fińską Marion i włoskim piosenkarzem Robertino Loretti.

W przerwach kontraktowych w 1974r gra z zespołem Alka Maliszewskiego, który to akompaniuje Urszuli Sipińskiej, Alibabkom, Andrzejowi Dąbrowskiemu i Tadeuszowi Woźniakowi. Koncerty w byłym ZSRR.
Od połowy roku 1974 tworzy z Andrzejem Dąbrowskim pierwszy męski duet w Polsce nagrywając dla potrzeb programu drugiego polskiego radia mnóstwo piosenek. Jedna z nich „A ty się bracie nie denerwuj” znalazła się na płycie „Polska Gola”. W roku 1975 wraca na kontrakty zagraniczne rozpoczynając współpracę z grupą „Happy Band” w której grał między innymi: Jan Zieliński (Bolter), Jerzy Karwowski (solista saksofonista „Górny Orchestra”).
Po roku 1983 rozpoczął działalność jako „One Man Orchestra” grając samotnie w różnych klubach zagranicznych. W 1987r poznaje Ryszarda Poznakowskiego, który proponuje współpracę. Efekt, piosenka „Słowa na wiatr” którą śpiewa w 1988r na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu , zdobywając trzecie miejsce.

W przerwach kontraktowych „Pagartu” dalej współpracuje z Ryszardem Poznakowskim nagrywając parę piosenek na płytę kompozytora „Nie umiem zmieniać Przyjaciół”. Nagrywa również na płytę „Ostry makijaż” musical R. Poznakowskiego, grany przez kilka lat w teatrze „Syrena” w Warszawie. Nagrywa również trzy piosenki do musicalu „Śpij moja mała” Arkadiusza Drzewińskiego w Poznaniu z takimi artystami jak Tomek Lipert, Zbigniew Łowżył, Maciej Sikała, Krzysztof Samela, Jan Mazurek i inni.
Po stałym już powrocie do kraju w 1993r dalej działa jako „One Man Orchestra”, nagrywając własne kompozycje jak i stare polskie przeboje ale z zupełnie innymi aranżacjami.”Beata z Albatrosa” a la Gary Moore, dochodzi aż do pierwszego miejsca na liście przebojów „Panoramy” przed zespołem „De Mono” i piosenką Magdy Dureckiej.
W tym samym roku wydaje płytę z własnymi aranżacjami i własnym wykonaniu „Polskie Kolędy Śpiewa Słowik Poznański”. Na zamówienie firmy fonograficznej „Karolex” nagrywa dwie płyty CD „Bajki i piosenki dla dzieci”, na której to znajdują się własne kompozycje i Piotra Żurowskiego z tekstami Lecha Konopińskiego. Występuje z poznańskim kabaretem „Rząd-ło”, dla którego pisze wiele piosenek do tekstów Waldemara Kurowskiego.

Od roku 1993 do dnia dzisiejszego bierze czynny udział w koncertach charytatywnych na rzecz Domów Społecznej Opieki, Hospicjów, Stowarzyszeń i Towarzystw potrzebujących wsparcia finansowego.
W grudniu 1993r za namową Ryszarda Poznakowskiego w reaktywowanym zespole „Trubadurzy”, zastępuje Krzysztofa Krawczyka, który był związany umowami z menadżerem amerykańskim. Z zespołem „Trubadurzy” koncertuje nie tylko w Polsce ale również w U.S.A., Kanadzie, Australii, Niemczech i Szwajcarii. W 1994r nagrywa z zespołem płytę „Złote Przeboje Zespołu Trubadurzy”. Płyta ta reedytowana w 1999r zdobyła status „ Złotej Płyty ”. Następną nagrywa w 1998 „Zagrajmy Rock&Rolla Jeszcze Raz”, na której znalazły się dwie kompozycje Piotra Kuźniaka do tekstu Jacka Skubikowskiego.

Do dzisiaj koncertuje z zespołem „Trubadurzy”, jednak w wolnych chwilach zajmuje się swoją solistyczną działalnością. Koncertuje z „Orkiestrą Zbigniewa Górnego” i „Orkiestrą Aleksandra Maliszewskiego” tak w kraju , jak w Niemczech i Austrii, jako wokalista solista.
Koncertuje również z własnym repertuarem nie tylko w kraju ale w Holandii, dla Polonii w Austrii, Danii, Australii. Koncertując raz z Haliną Frąckowiak i następnym razem z Krzysztofem Kasowskim K.A.S.A. Podczas pierwszego pobytu jako „One Man Orchestra” w Australii, tamtejsza polonia wydaje CD „Przeboje w wykonaniu Piotra Kuźniaka”.

W 2005r nagrywa i wydaje płytę „W Hołdzie Czesławowi Niemenowi Złote Przeboje Gra i Śpiewa Piotr Kuźniak” z własnymi aranżacjami zaakceptowanymi przez jeszcze żyjącego Mistrza Niemena.
W roku 2007 nagrywa na płytę „Psalmy – Artyści Polscy Janowi Pawłowi II W Hołdzie”, Psalm 146 w tłumaczeniu Czesława Miłosza, kompozycji Ryszarda Poznakowskiego w duecie z solistką Piotra Rubika, Małgorzatą Markiewicz. We wrześniu 2007r na zaproszenie norweskiego chóru, występuje w Norwegii z chórem gospelowym „Porsgrunn Kvinnekor” z którym nagrywa również CD. Wraz z kolegami zespołu „Trubadurzy”, zostaje odznaczony przez Prezydenta RP „Złotym Krzyżem Zasługi dla Kultury Polskiej”.

Obecnie pracuje nad drugą płytą z przebojami Czesława Niemena, swoją płytą autorską, oraz zagranicznymi przebojami, oczywiście w nowych i własnych aranżacjach. W roku 2011 zespół „Trubadurzy” obchodził jubileusz. To już 45 lat na estradzie. Benefis odbył się 18 kwietnia w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wiosną 2012r nagrał dwie piosenki solo na płycie „Ryszard Poznakowski Band”.
Później, jak zwykle latem, trasy koncertowe.

powrót